Refakatçi Politikamız
15 Eylül 2023

TAŞLIÇAY İLÇE DEVLET HASTANESİ

REFAKATÇİ POLİTİKASI

   Tedavi sırasında hastaya yardımcı olmak üzere; mevzuatın ve hastanemizin imkânlarının elverdiği ve hastanın sağlık durumunun gerektirdiği ölçüde, tedaviden sorumlu doktorun uygun görmesine bağlı olarak, hastanın refakatçi bulundurma hakkı vardır. Bu hakkın nasıl ve ne zaman kullanılacağı hastanemizde belirlenen usul ve esaslara uygun olarak gerçekleştirilmelidir. Hastanızın sağlığı açısından bu konuda bize yardımcı olmanızı ve hastanemizin refakatçi politikası çerçevesinde belirlenen usul ve esaslara uygun şekilde hastanıza refakat etmeniz gerektiğini önemle belirtmek isteriz.

 1. Refakatçi sayısı bir kişiyle sınırlıdır.
 2. Refakatçi için hasta kabulü sırasında bir refakatçi kartı verilir.
 3. Refakatçilerin, refakatçi kimlik kartlarını sürekli takılı bulundurması zorunludur.
 4. Refakatçilerin hastalarının taburcu olması durumunda refakatçi kartlarını teslim etmeleri gerekmektedir.
 5. Refakatçi vizite ve tıbbi bakım sırasında hastanın yanında bulunmamalıdır.
 6. Kadın hastaların bulunduğu hasta odalarında, hastalarımızın mahremiyeti açısından erkek refakatçi kalamaz.
 7. Hekim ve hemşire direktifleri dışında hastaya yönelik herhangi bir uygulama yapmamalıdır. Refakatçi, hastanın bakımına izin verilen ölçüde yardım eder.
 8. İlgili hekim ya da hemşire istemi dışında, hastayı hastane dışına çıkarmamalı veya yatağını değiştirmemelidir.
 9. Sizlere huzurlu bir ortam sağlanması için, refakatçilerin; hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmaması, gürültü yapmaması, odalarda bulunan televizyonları başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanması; doktor vizite saatlerinde ve saat 22.00’den sonra telefonlarını kapatmaları veya sesini kısık tona ayarlamaları önemlidir.
 10. Refakatçilerin diğer hasta odalarına girmesi hasta mahremiyeti açısından önemlidir.
 11. Hastane içerisinde tütün ve alkol kullanımı yasalar ve hastane kurallarına göre yasaktır.
 12. Refakatçilerin hastane dışından yiyecek ve içecekleri hasta odasına getirmemesi, özelliklede kabuklu yiyeceklerin odalarda tüketilmemesi gerekmektedir.
 13. Refakatçi değişiminde mutlaka hemşiresine bilgi verilmesi gerekmektedir.
 14. Refakatçi genel hastane kurallarına uymakla yükümlüdür. İhlali halinde, hastanıza refakat durumunuz kabul edilmeyecektir.
 15. Tüm bunların dışında refakatçi olarak, hastanın sağlığı açısından herhangi bir sorun olduğu zaman öncelikle servis hemşirelerine bilgi vermelidir. Servis hemşirelerinin bilgisi dışından herhangi bir müdahalede bulunmamalıdır.
 16. Hasta ile ilgili olumsuz tüm olaylar hemşireye haber verilmelidir.
 17. Öneri, teşekkür ve şikâyetlerinizi “Hasta Hakları Birimi”, “dilek-öneri kutuları” ve Web Sayfamızdaki” dilek-öneriler (e-posta)” aracılığı ile veya yatış sırasında uygulanan anketler ile iletebilirsiniz.

BU KURALLAR HASTALARIMIZA DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİNDİR. GEREKLİ HASSASİYETİ GÖSTERDİĞİNİZ İÇİN TÜM HASTA, REFAKATÇİ VE ZİYARETÇİLERE TEŞEKKÜR EDER GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİZLE

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.